Musím se přiznat, že tohle už byla pro mě trochu výzva. Posunout se od klasického lineckého ke špaldovým sušenkám bez cukru byl první krok. Ale bezlepkové, bezvaječné, bezmléčné a bezcukrové sváteční pečivo, toho jsem se dlouho obávala. Proto jsem si na pomoc s vytvářením tohoto receptu vzala svou velmi dobrou kamarádku Sylvii Gaarovou.

Sylvie má v bezlepkovém vaření a pečení mnohem obsáhlejší zkušenosti než já, a disponuje také mnohem větší dávkou trpělivost. Kromě toho se vždycky mnohem lépe vaří v dobré společnosti, obzvlášť když u toho člověk potřebuje zabavit i malé děti. Výsledkem našich testovacích pokusů jsou následující recepty, snad si je taky užijete! Mimochodem Sylvie je také mimořádně nadaná dula, laktační poradkyně a lektorka kontaktního rodičovství, bezplenkové komunikační metody a nošení v šátku. Pokud byste potřebovali poradit či podpořit v těchto oblastech, její stránky najdete tady.

 

JABLÍČKOVÉ

Budete potřebovat:

150 g pohankové krupice

80 g hladké rýžové mouky

60 g jablečné mouky (mletá sušená jablka, koupíte například ZDE)

1 čajová lžička skořice

120 g datlového sirupu (ca polovina lahvičky)

2 lžíce kokosového oleje

Jedna z klíčových informací je, že krupice funguje při přípravě bezlepkového sušenkového těsta mnohem lépe, než samotná hladká mouka. Když jsme použili pro přípravu těsta pouze hladkou mouku, byly sušenky ve výsledku velmi tvrdé.

Nejprve dobře promícháme krupici, mouku, jablečnou mouku a skořici. Poté přidáme sirup a olej. Těsto je potřeba důkladně prohníst rukama. Správnou konzistenci poznáte tak, že výsledná hrudka těsta dobře drží pohromadě, mastí, ale nelepí na ruce ani na podložku. Pokud vám těsto lepí, máte v něm moc sirupu, zkuste přidat krupici a mouku. Pokud se vám těsto drobí, nedrží pohromadě, zkuste přidat trochu oleje.

Na válení se nám osvědčilo vložit těsto mezi dva archy pečícího papíru. Neriskujete, že si změníte konzistenci těsta opakovaným pomoučováním, jako na vále. Těsto by se na pečící papír nemělo lepit, ale jen ho lehce mastit. Vyválíme stejnoměrnou placku do požadované tloušťky, ca 3-4 mm. Dál už je postup stejný, jako u klasických sušenek: Vykrojíme požadované tvary, klademe na nepřilnavý plech, popřípadě na pečící papír a pečeme v troubě do zlatova. Optimální teplotu a čas musíte sladit s vaší vlastní troubou – každá peče trochu jinak.

 

KAROBOVÉ SLEPOVANÉ

No a když už jste si na předchozím receptu vyladili tu optimální dobu pečení, můžeme se pustit i do sušenek z tmavého těsta. Budete potřebovat:

150 g pohankové krupice

100 g hladké rýžové mouky

2 čajové lžičky tmavého karobového prášku

5-6 lžic strouhaného sušeného kokosu

4 lžíce rýžového sirupu

2 lžíce kokosového oleje

Opět smícháme nejprve sypké složky, poté přimícháme sirup a olej. Uhněteme těsto, vyválíme, vykrajujeme, upečeme. Ke slepování jsem použila domácí třešňová povidla bez cukru, můžete si ale také vytvořit marmeládový krém rozmixováním borůvek se sladkým sirupem, rozvařenými jáhly a chia semínky. Je dobré slepovat sušenky brzo po upečení, ideálně ještě tentýž den. Sušenky si pak z marmelády nejlépe natáhnou vlhkost, a jsou pak krásně šťavnaté a křehké.

 

A protože nás to poprvé moc bavilo, sešly jsme se na společné pečení i po druhé. Překonaly jsme i drobný zádrhel v podobě krátkodobého výpadku proudu a otestovaly jsme další várku skvělých receptů. Jsou ještě lepší, než ty předchozí, tak si je užijte! :) 

 

KOKOSOVÉ

Budete potřebovat: 

(Na odměřování surovin jsme použily kalíšek o objemu 200 ml.)

2 kalíšky strouhaného kokosu

1,5 kalíšku rýžové mouky

9 lžic agávového sirupu

4 lžíce rýžového oleje

40 ml vody

 

JABLÍČKOVÉ S KAROBEM

Budete potřebovat:

2 kalíšky pohankové krupice

1 kalíšek pohankové mouky

80 g jablečné mouky (půlka sáčku)

1 čajová lžička skořice

3 čajové lžičky karobu

125 ml datlového sirupu (půlka balení)

6 lžic rýžového oleje

120 ml vody

Tomuhle těstu udělá dobře, když ho necháte před válením alespoň 30 minut odležet, pak se nám krásně spojilo a vytvořilo úplně luxusní konzistenci. 

Dobrou chuť! Budeme rády, když nám dáte vědět, jak se vám sušenky povedly, nebo na jaké vychytávky jste při pečení přišli vy. A rozhodně doporučujeme zapojit do procesu i děti! Naši kluci, kteří se jinak pravidelně perou o autíčka, si při pečení vytvořili systém, kdy se střídali o váleček, vykrajovátka, každý věděl, kde má své místo a svou důležitou funkci. Společné pečení jim pomohlo vytvořit prostor pro spolupráci, dohodu a společnou hru bez konfliktů. Příjemný bonus! 

 

 

 

E-BOOK VÝŽIVA PŘI LÉČBĚ ATOPICKÉHO EKZÉMU
ANEB JAK SE PROJÍST KE ZDRAVÍ VE 4 PROMYŠLENÝCH KROCÍCH

  • Co jíst, co nejíst, jak jíst a proč.
  • Smysluplná úprava jídelníčku krok za krokem.
  • Účinné výživové nástroje pro obnovení zdraví a regeneraci kůže.
  • Jak se zorientovat ve světě zdravé výživy a najít svou vlastní cestu.
  • Eliminační dieta, kdy ji použít a na co si dát pozor.
  • Tipy pro výživu kojenců a batolat s atopickým ekzémem.
  • Jednoduchý domácí test potravinových alergií.