To je snad nejčastější otázka, kterou od vás slýchám. Dlouho jsem nemohla najít žádnou značku či výrobek, který bych mohla bez výhrad doporučit. Základní pravidlo je, že péče o atopickou pokožku by měla být:

1) příjemná

2) prospěšná

Pojďme se v tom trochu zorientovat. Čemu bychom se při péči o pokožku měli raději vyhnout?

Parafín – neboli Paraffinum Liquidum či Mineral Oil. Vyrábí se z ropy a je velmi levný, proto se také objevuje v kosmetice velmi často. Jeho výhodou je nulový alergizují potenciál. Problém je ale v tom, že parafín se do kůže nevstřebává, ale vytváří na ní film. Kůže je tak stále promaštěná a ztrácí schopnost se vytvářet přirozený kožní maz, vzniká tak něco jako závislost. Podobně fungují i silikonové oleje, poznáte je podle koncovky –icone.

PEGy – sloučeniny PolyEthylenGlykolu, poznáte je podle označení PEG nebo podle koncovky –eth. Tyhle látky připravují pokožku o osídlení přátelskými bakteriemi a ničí schopnost obnovovat kožní film. V přírodní kosmetice se nahrazují šetrnějšími oligoglyceridy, poznáte je podle označení Polyglyceryl-xxx.

Konzervanty – čím delší má kosmetika trvanlivost, tím větší a agresivnější bude obsah umělých konzervačních látek. Používá se například alkohol, neboli ethanol. Není tak účinný, proto se zpravidla používá v poměrně vysokých koncentracích, je dráždivý a kůži vysušuje. Velmi často se v různých formách používá ke konzervaci formaldehyd, je velmi toxický a může se skrývat pod množstvím různých názvů: methylchlorisothiazolinone, methylisothiazolinone, imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin a další. Obvyklým konzervačním prostředkem jsou také parabeny, poznáte je podle koncovky –paraben, jsou poměrně silně alergizující. Místo nich se dají použít konzervační látky, které se vyskytují v přírodě, například: benzoan sodný (sodium benzoate), kyselina benzoová (benzoic acid), sorban draselný (potassium sorbate), kyselina salycilová (salicylic acid), salicylát sodný (sodium salicylate), fenylethylalkohol (phenylethylalcohol), derivát aminokyseliny argininu (ethyl lauroyl arginate).

Poměrně problematické jsou i sulfáty, tenzidy, syntetické parfémy a v krémech na ekzematickou pokožku velmi obvyklé hormony, antibiotika a kortikoidy. A nesmíme zapomínat, že vazelína je taky z ropy.

Naštěstí jsou dnes na trhu dostupné i přírodní kosmetické přípravky. Bohužel, v případě ekzematické pokožky nejsou ani ty zárukou prospěšnosti.

Přírodní totiž není totéž jako nedráždivé.

Pro atopickou pokožku totiž mohou být dráždivé i mnohé přírodní složky, a v tom je právě ten problém. Například velmi oblíbený kokosový nebo mandlový olej jsou silně alergizující, vytváří riziko vzniku kontaktní alergie. Podobně je tomu i s přírodními vonnými silicemi či éterickými oleji – mohou být velmi dráždivé a riziko vzniku kontaktní alergie při použití na akutní ekzém je velmi vysoké.

Co s tím? Hledejte svého favorita. Můžete začít třeba TADY nebo TADY