Žijeme v době jedové. Náš organismus je neustále vystavován přísunu toxických látek. Prakticky se tomu nelze vyhnout: S toxiny se setkáváme v potravinách, v kosmetice, v ovzduší i ve vodě. I dlouhodobé užívání léků je ve své podstatě pravidelný přísun toxinů do těla… Naše tělo je ovšem naprosto úžasné a do značné míry se umí s toxiny vypořádat.

Naše tělo se přirozeně čistí každý den.

Má k tomu k dispozici úžasné samočistící mechanismy, které ale mají své limity. O detoxikaci se v těle starají především játra a ledviny, druhotně také střeva, plíce, lymfa, pot a kůže. Pokud je kapacita samočistících mechanismů překročena, začne naše tělo toxiny ukládat na místa, kde budou nejméně škodit: Obalí je vodou, popřípadě tukem a uloží je v periferních oblastech. Jsou-li i tyto sklady již zaplněny, začnou se toxiny ukládat i do kostí.

Pokud se toxické látky v našem těle dlouhodobě hromadí, začnou nám způsobovat různé potíže. Sem patří například únava, zhoršená imunita, bolestivá menstruace, bolesti kostí a kloubů, nadváha a zhoršené vstřebávání živin, pomalá regenerace, častá nemocnost, špatná nálada, zánětlivé onemocnění kůže…

Když je naše tělo dlouhodobě přetěžováno nadměrnou toxicitou, už mu prostě nezbudou síly na odolnost a hojení.

Objednali jste si někdy domů běžný nákup potravin z nějakého eshopu? Tak si představte situaci, že vám přivezou nákup, zabalený v deseti taškách, vyloží vám ho v předsíni a vy rozbalujete a rozbalujete, vytahujete z té hromady stále další a další plastové a papírové obaly, ale nakonec zjistíte, že polovina objednaného zboží chybí a z toho, co přivezli, je půlka plesnivá. Budete asi naštvaní, protože nemáte kvalitní suroviny na dobrou večeři a navíc se vám teď doma válí spousta odpadků z těch zbytečných obalů...

No a přesně takto se většinu času cítí sto bilionů buněk našeho těla.

To je asi tak 10 na 12. až 10 na 18. frustrovaných jednotlivců! Není divu že jsme pak snadno vystresovaní, nebo nemocní.

Mnozí lidé chápou detoxikaci jako jednorázovou záležitost – jednou za život, když už to ve svém těle opravdu nemohou vydržet, v lepším případě jednou za rok, typicky na jaře, zařadí nějakou očistnou kůru, a zbytek času se o úklid ve svém těle moc nestarají. To je ale velký omyl.

Jestliže víme, že jsme ve větší míře zaplavování toxickými látkami dennodenně, pořád, po celý rok, pak je rozhodně namístě, abychom se také každý den starali o náš vnitřní úklid.

Je to podobné jako s běžným úklidem doma. Jak by se vám bydlelo ve vašem domově, kdybyste v něm uklízeli jenom na jaře a po zbytek roku byste se o úklid vůbec nestarali? Jak by to vypadalo ve vaší puse, kdybyste si zuby vyčistili jen jednou za rok? Jak byste se cítili, kdybyste se osprchovali jen jednou za rok? Trochu přeháním, abych vám ukázala, jak jsou jednorázové očisty vlastně absurdní.

Čisti své tělo zevnitř pravidelně je stejně důležité, jako čistit si zuby, umývat se nebo uklízet doma.

Jednorázové velké úklidy jsou také mnohem náročnější a nepříjemnější – stejně, jako když děláte doma „velký úklid“. Takový prudký detox pak může být provázený nepříjemnými fyzickými projevy – bolesti hlavy, průjmy, nadýmání, únava, zhoršení kožních projevů, hlenový výtok, otoky, akné, v některých případech také návaly horkosti nebo neschopnost se zahřát, nadměrné pocení, nespavost a horečka. Právě proto, že jednorázové očisty bývají provázené prudkými reakcemi těla, se mnoho lidí detoxikace obává, a proto ji také stále odkládá…

Spíše než detoxikace bychom se ale měli bát intoxikace.

Měli bychom tedy aktivně hledat způsoby, jak omezit přísun toxinů do našeho těla – vyhledávat organicky pěstované potraviny, přírodní netoxickou kosmetiku, atd. Naproti tomu detoxikace je proces naprosto žádoucí – my chceme, aby přítomné toxiny naše tělo pokud možno rychle a šetrně opustily, aby nás dlouhodobě nezatěžovaly a neškodily nám.

Samočistící schopnosti těla je možné vhodně podpořit.

K jednorázovým očistám se často používají různé diety a kůry, často za pomoci detoxikačních bylin. Různé očistné techniky zná i jóga, homeopatie a další prostředky informační léčby. Pokud jste se dosud očistou svých vnitřních prostor příliš nezabývali, a chcete začít, pravděpodobně bude na začátku stejně potřeba projít velkým úklidem.

Jak si ale vybrat detoxikační pomocníky, abychom se pokud možno vyhnuli nepříjemným prudkým fyzickým reakcím?

Dostupné „čisticí prostředky“ můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. Na jedné straně jsou přípravky, které „pouze“ přimějí naše tělo nastartovat čistící procesy a vyprázdnit „sklady“ uložených toxinů z periferních oblastí, tělo si pak s nimi musí poradit samo. Na druhé straně jsou podstatně vzácnější sorbující prostředky, které na sebe toxiny z našeho těla aktivně navazují a odvádějí je šetrně z těla ven trávicím traktem. Je jasné, že v druhém případě je celý proces podstatně snazší a příjemnější.

Mezi mimořádně schopné sorbenty patří například kvalitní chlorella.

Druhým kritériem pro výběr detoxikačních prostředků je možnost řídit intenzitu po celou dobu procesu. Je mnohem lepší, pokud máte detoxikační proces pod kontrolou a můžete si sami řídit, jak rychle, jak intenzivně chcete celým procesem projít. Například u již zmíněné chlorelly řídíme intenzitu detoxikačního procesu dávkováním.

Vůbec nejlepší je, když náš současně čistí a vyživuje naše každodenní jídlo.

A právě takovým jídlem jsou zelené potraviny. Mám ráda „minimaxová řešení“, která nám s minimálním úsilím přináší maximum užitku. Například, když jídlo dělá několik užitečných věcí naráz. Proto jsem se postupně zamilovala do ječmene a chlorelly. Nejenže našemu tělu dodávají kompletní škálu vitamínů, minerál, enzymů a antioxidantů (vzpomeňte na frustrované buňky), chlorella naše tělo také aktivně a šetrně čistí.

Těhotenství jako detox?

Bohužel se ještě stále málo mluví o skutečnosti, že v průběhu těhotenství si miminko od ženy vezme zhruba polovinu jejích uložených zásob toxinů (stejně jako si vezme i polovinu zásob minerálu a dalších výživných látek). Miminka se tak bohužel nerodí tak čistá, jak bychom si mysleli… Domnívám se, že to je jeden z důvodů, proč čím dál tím více miminek trpí atopickým ekzémem i přes to, že nejsou očkované a v jejich rodině se ekzém nevyskytuje. Považuji za velmi smysluplné, aby se budoucí maminka, respektive ideálně oba rodiče, důkladně pročistili ještě před početím miminka. Kvalitní ječmen a chlorella jsou pak vhodné i pro těhotné a kojící ženy.

Abych to shrnula, pro úspěšnou a šetrnou detoxikaci je potřeba:

-         Omezit v žitelné míře přísun toxinů do těla.

-         Vyhledávat organicky pěstované lokální potraviny.

-         Používat netoxickou přírodní kosmetiku (od zubní pasty přes tělové mléko až po rtěnku).

-         Pečovat o své vnitřní prostředí každodenně, celoročně, prostě furt. :)

-         Zařadit do jídelníčku potraviny, které aktivně sorbují a toxiny z našeho těla šetrně odvádějí, například kvalitní zelené potraviny ječmen a chlorellu.

-         Vhodně kontrolovat intenzitu detoxikačního procesu a dopřát si k tomu také dostatek odpočinku.

-         Přesně pojmenovat svou vnitřní motivaci, PROČ se chci pročistit.

-         Zajistit si podporu svého poradce a své rodiny a vytrvat.

 

Zelené potraviny, o kterých píšu, nehledejte na internetu ani na pultech zdravé výživy či lékárny. Nekvalitní ječmen a chlorella mohou paradoxně napáchat více škody, než užitku, proto doporučuji výhradně produkty české společnosti s patnáctiletou tradicí v oboru. Vynikají tou nejvyšší kvalitou, čerstvostí a čistotou díky dlouholetým zkušenostem společnosti, která se při jejich distribuci spoléhá na nejrychlejší možný prodejní model – etický síťový marketing. Zelené potraviny vám tak přináší konkrétní osoba z masa a kostí, která s nimi má bohaté osobní zkušenosti a opírá se o zkušenosti svých kolegů v síti nad sebou. V ceně krabiček je pak samozřejmě i osobní servis a podpora „přítele na telefonu“.

(Společnost si ze strategických důvodů nepřeje být prezentována ve veřejném prostoru mimo své oficiální stránky, proto zde neuvádím její jméno. Můžu vám je ale říct při osobním setkání nebo v soukromé zprávě - klidně mi napište! :) )