Přemnožení kvasinek popřípadě plísní je jednou z velmi častých příčin ekzému. Diagnostika plísňových onemocnění je v našich končinách poměrně obtížná, zato je na internetu k dispozici velká spousta rad a návodů. Mnohdy jde o mýty a polopravdy, proto se v tomto článku pokusím shrnout ty nejdůležitější informace z hlediska plísňových infekcí a ekzémů, abych vám pomohla se v tom trochu lépe zorientovat.

I když se nám zánět projevuje na kůži, jeho příčina je ve střevech.

Plísně a kvasinky žijí zejména v trávicím traktu, odkud mohou podnikat různé „výlety“, v ženském těle se jim dobře daří také v pochvě. Nejčastěji bývá příčinou potíží kvasinka candida albicans, může to být ale také jakákoliv jiná plíseň nebo kvasinka. Plísňové kolonie ve střevě jsou pro atopika trvalým zdrojem zánětu, náš imunitní systém je neustále ve stavu pohotovosti, kromě toho nás plísně zásobují mykotoxiny a jsou trvalým zdrojem histaminu. Pokud jsme na plísně alergičtí, a při tom je hostíme ve svém těle, jsme histaminem zaplavováni poměrně velkou měrou. Dlouhodobé přemnožení plísní v trávicím traktu také zvyšuje propustnost střeva; spekuluje se o tom, že to může být důvodem ke vzniku potravinových alergií. Jeden velký začarovaný kruh.

Současně ale zdaleka ne každý ekzém je vyvolaný plísňovou nebo kvasinkovou infekcí! Ve hře jsou i jiné možné příčiny a další faktory.

Pozor na hladovku!

Ano, plísně a kvasinky milují sladké. Mantrou „protikvasinkových diet“ je tedy vynechat veškeré cukry. Tedy i ovoce a sladší druhy zeleniny. Tahle strategie je velmi nevýhodná a to z několika důvodů:

- I to nejsladší ovoce a zelenina má podíl cukrů někde mezi 6 a 12 %, mnohem více sacharidů mají obiloviny a produkty z nich (60 – 80 %).

- Kvalitní ovoce a zelenina obsahují prvky, které jsou naopak při boji s plísňovou infekcí velmi užitečné: vitamíny a minerály, které podporují náš imunitní systém, a vlákninu, která naše střevo od plísní mechanicky čistí.

- Organicky pěstované syrové ovoce a zelenina přirozeně obsahuje látky, které působí proti plísním.

- Strava s vynecháním ovoce a dokonce i některých druhů zeleniny může být mimořádně chudá na důležité živiny – nízkonutriční. To ale rozhodně nechceme.

- Drastické omezování jídelníčku pro nás paradoxně může být zdrojem velkého stresu.

- Plísně se mohou nakrmit i jinými věcmi, než cukrem a hlavně: Vydrží to déle, než my!

Pokud se budeme snažit plísně jenom vyhladovět, mnohem spíš vyhladovíme sami sebe.

Prosté „nedat těm potvorám nažrat“ samo o sobě nefunguje. Příznaky se mohou na čas zmírnit nebo dokonce zcela vymizet, zpravidla se ale brzy zase vrátí. Pokud tedy chceme s plísněmi zatočit jednou pro vždy, je potřeba dělat několik věcí najednou:

- Strava musí být vysokonutriční a podporovat imunitní systém.

- Je rozhodně nutné vysadit rafinovaný cukr, bílou pšeničnou mouku, mléčné výrobky konzumovat jen zřídka a výhradně ve formě živých jogurtů nebo kefírů. Vyplatí se omezit rychlé a prázdné cukry. 

- Je dobré aktivně likvidovat plísně, k tomu slouží celá řada přírodních prostředků.

- Bránit množení plísní a aktivně „odrbávat“ střevní sliznici od plísňových kolonii, k tomu slouží například vysoký podíl vlákniny ve stravě.

- Aktivně a šetrně z těla odvádět mykotoxiny, protože i mrtvé plísně jsou pro nás velmi jedovaté.

- Změnit rovnováhu ve střevě, dodat do střeva živé a životaschopné „hodné“ kultury.

Dodat jim potravu, vytvořit jim ve střevě prostor a podmínky pro růst a množení.

- Změnit pH ve střevě tak, aby se tam dobře dařilo „těm hodným“, protože ty potřebují zcela jiné životní podmínky, než „ti zlí“ – plísně a kvasinky.

- A tento stav je potřeba udržovat dlouhodobě!

Proč to dělat složitě, když to jde dělat jednoduše: zelené potraviny

Jak vidíte, s plísněmi to vůbec není tak jednoduché. Úspěšná může být jedině taková léčba, která je komplexní. Velkými pomocníky jsou zde multisystémové superpotraviny ječmen a chlorella, ty v našem těle dělají hned několik věcí najednou:

- Jsou vysokonutriční a protizánětlivé.

- Podporují správnou funkci imunitního systému a pomáhají nám vypořádat se s histaminem.

- Brání množení plísní a díky vysokému podílu velmi kvalitní vlákniny v chlorelle také účinně mechanicky čistí střevo zevnitř.

- Chlorella díky svým sorbujícím schopnostem váže mykotoxiny na sebe a šetrně je odvádí z těla pryč trávicím traktem.

- Růstový faktor v chlorelle stimuluje růst a množení „těch hodných“ střevních mikrokultur, zelené potraviny jsou intenzivně prebiotické.

- Mají silně zásadotvorné pH, mění prostředí ve střevě a vytváří dobré podmínky pro zdravý střevní mikrobiom, naopak intenzivně znepříjemňují život plísním a kvasinkám.

- Jsou jednoduché, snadno žitelné a vhodné pro dlouhodobé konzumování, kvalitní ječmen a chlorella se hodí i pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Postarají se o naše střevo každý den.

 

POZOR NA KVALITU!

Nekvalitní ječmen a chlorella mohou paradoxně napáchat více škody, než užitku! Mrzelo by mě, kdybyste si ublížili nekvalitním zelenáčem.

Aby nám ječmen a chlorella mohli nést dlouhodobý užitek, musí být 

1) neprůstřelně kvalitní - k tomu slouží mechanismy kontroly kvality

2) správně používané - k tomu slouží osobní poradenská péče

Zkušený poradce vytváří řešení na míru konkrétní rodině - poradí s dávkováním, způsobem používání, pomůže překonat případné náročné situace, zkrátka stane se vaším přítelem na telefonu. 

Pokud ještě nemáte svého poradce zelených potravin, můj tým je vám k dispozici. (KONTAKT)

Záleží nám na tom, aby "našim lidem" zelenáč opravdu pomáhal. Posíláme dál stejné produkty, které dlouhodobě doma jíme i s našimi dětmi, a za stejné ceny, za jaké samy nakupujeme.  

 

 

Zdaleka to není jen o jídle: velký vliv má i psychika

Na tohle se už vůbec často zapomíná. Faktem ale je, že to, jaké prožíváme emoce, má přímý vliv na složení a kvalitu našeho mikrobiomu, na funkci našeho imunitního systému a na naše zdraví obecně. Plísně a kvasinky milují, když jsme ve stresu. Když dlouhodobě prožíváme stres, beznaděj, frustraci, smutek, vztek, nespokojenost, nelásku, pocity méněcennosti…, v našem střevě vzniká kyselejší pH, které velmi svědčí právě růstu plísní a kvasinek.

Naopak, když jsme v pohodě a dlouhodobě prožíváme radost, bezpečí, ukotvení, spokojenost, lásku, štěstí, vědomí vlastní hodnoty, apod., v našem střevě vzniká příjemné zásaditější pH, které zase svědčí růstu zdravého střevního mikrobiomu.

Důležitá je sebeláska: vyvážený a bezpodmínečně milující vztah sama k sobě.

Takže mějme se rádi a dělejme to, co je pro nás dobré, ať už se to týká jídla nebo vztahů. :)