Lékařská věda nám říká, že příčiny atopického ekzému jsou neznámé. Je pravda, že svou roli hraje celá řada faktorů a co funguje jednomu, nemusí fungovat druhému – atopický ekzém je multifaktoriální onemocnění. Je ale možné najít určité společné rysy a poskytnout vodítko, směr. Je velice pohodlné předepsat léky a říct, že příčinu nelze zjistit. Podle mě, když někdo říká, že něco nejde, tak to znamená, že on to neumí, nebo se mu nechce. Nic víc, nic míň. Přesvědčila jsem se o tom, že když se naopak opravdu chce, je možné téměř cokoliv, takže v tomhle článku vám chci představit příčiny atopického ekzému, jak je vidím já.
PŘÍČINY NA ÚROVNI FYZICKÉHO TĚLA
- přemnožené plísně, kvasinky, nebo jiní parazité
- skrytý zánět, nejčastěji probíhá ve střevě
- přetížené detoxikační orgány – játra a ledviny
- těžké kovy usazené v organismu (např. jako důsledek očkování)
- alergie
- nutriční podvýživa
- nesprávné osídlení střeva – nerovnováha střevního mikrobiomu
- překyselení organismu
- dlouhodobá zátěž bez dostatečné regenerace, chronický stres
Většinou jsou tyto příčiny spolu navzájem provázané – jedna podporuje druhou a ta zas třetí a čtvrtou... Všechny svým způsobem vedou k narušení rovnováhy mezi hladinou histaminu a funkčností diaminoxidázy. A histamin je u ekzému klíčový pojem. Je to prostě začarovaný kruh. Podle výzkumů profesora Jarische má více než 90 % atopiků narušenou rovnováhu střevního mikrobiomu. Je tedy dobré začít u střeva. Pomůže detoxikace, ovšem pozor – když se atopik čistí, zpravidla se čistí přes kůži. Nevíme proč, ale je to tak.
PŘÍČINY NA ÚROVNI MYSLI
- nepochopení širších souvislostí zdraví a nemoci, neschopnost vykročit ze začarovaného kruhu
- nízká odolnost vůči psychickému stresu
- neschopnost navazovat bezpečné a posilující vztahy
- nízká emoční inteligence, neschopnost bezpečně projevit své emoce
- dlouhodobé potlačování negativních emocí, uložené nezpracované emoce
- ochota k manipulaci a snadná manipulovatelnost
- nízké nebo žádné vědomí vlastních kvalit a hodnot, malá sebeznalost
- neznalost vlastních hranic a neschopnost své hranice udržet
Čeština nám umožňuje nádhernou hříčku: Nemoc jako ne-moc, tedy určitý pocit oběti. Nemoce jako ne-emoce, tedy potlačené, neprojevené, odmítané emoce, které zůstanou uložené v těle a upozorňují na sebe skrze fyzické utrpení. U všech chronických onemocnění hraje psychosomatika významnou roli, u ekzému samozřejmě také.
PŘÍČINY NA ÚROVNI PODVĚDOMÍ
- zraněné, nešťastné, vzteklé, nemilované vnitřní dítě dožadující se naší pozornosti
- nedostatek sebelásky
- limbický otisk, který nám znemožňuje změnu
- nevyřešené utrpení, které se předává v naší rodové linii
Jsou to velmi hluboká vnitřní zranění, která se dotýkají samotné naší duše a vytváří hluboké vnitřní příčiny. Práce s nimi je obtížná, ale možná. Ohromnou roli zde hraje sebeláska, tedy milující a vyrovnaný vztah sám k sobě. Bezpodmínečné přijetí sebe sama, bezpodmínečná láska k sobě. Ochota rozpoznávat a naplňovat své vlastní potřeby. Dosud jsem se nesetkala s člověkem, který by přišel nemocný do mé poradny a žil by ve vyrovnaném a láskyplném vztahu sám se sebou. Takže pokud čtete tyto řádky – ruku na srdce: Máte se opravdu rádi? Máte se rádi opravdu za všech okolností, ať se děje co se děje?
|
- Podrobnosti
- Kategorie: Hlavní články
- Zveřejněno: 29. květen 2017