Jednou měly děti v naší školce na svačinu muffiny. Náš syn, který dostává kvůli svým alergiím jídlo vlastní, se o tu zajímavou dobrotu velmi zajímal, ještě nikdy muffin nejedl.

„Maminko, a upečeme si doma nějaké bezlepkové mafíny?“

Jasně, řekla jsem si, to jsem ještě nikdy nedělala, to mi určitě půjde. :) Bez lepku, bez vajec, bez mléka, bez cukru, bez kakaa... Po chvilce hledání, kombinování a přizpůsobování vznikl tento recept, který se skutečně povedl už na první pokus. Teď už „mafíny“ pečeme doma pravidelně, často právě jako svačinu do školky. Stejné těsto používám i při pečení velikonočního beránka, jen ho místo do malých formiček vliju do formy na beránka...

 

Budete potřebovat

Ca 200 g vypeckovaných datlí

120 g kokosového oleje, rýžového oleje, nebo másla

250 g pohankové mouky

2 lžičky bezfosfátového prášku do pečiva

2 lžíce chia semínek

1 lžíci světlého karobového prášku

špetku soli

hrst tolerovaných oříšků nebo sušeného ovoce

formu, ev. tuk na vymazání a jemný kokos

nebo bezlepkovou krupici na vysypání

 

Jak na to

Datle si přes noc (nebo alespoň na pár hodin) namočte ve vodě, datle by vám měly vyjít zhruba do dvou třetin půllitrového hrnku, vody dejte jen tolik, aby byly jen tak tak potopené. Namáčení je důležité, aby se datle daly rozmixovat, na nenamočených datlích si můžete snadno i odrovnat mixér a stejně nezískáte hladký základ.

Takže po důkladném namáčení datle rozmixujeme dohladka tyčovým mixérem a přimícháme olej. V tuhle chvíli je také dobré spustit troubu, aby se předehřála. :) Ve velké míse si promícháme mouku, prášek do pečiva, karob, chia semínka a sůl. Můžete použít čistě jen hladkou pohankovou mouku, můžete část nahradit jáhelnou, čirokovou nebo rýžovou moukou, dobře funguje samozřejmě i špaldová mouka pokud tolerujete lepek.

Smícháme sypkou a mokrou směs, důkladně promícháme a plníme formičky. Výsledné těsto by mělo být husté, ale ještě tekuté, asi jako na litou buchtu nebo bublaninu. Některé formy vyžadují vysypání a vymazání, jiné ne. Pokud chcete přidat oříšky nebo kousky sušeného ovoce, můžete je vmíchat do těsta, nebo jen vmáčknout navrch.

Muffiny peču při 180 stupních ca 30 minut, když peču z těsta beránka, dávám o fous nižší teplotu a delší čas.

 

Dobrou chuť! :)

 

 

E-BOOK VÝŽIVA PŘI LÉČBĚ ATOPICKÉHO EKZÉMU
ANEB JAK SE PROJÍST KE ZDRAVÍ VE 4 PROMYŠLENÝCH KROCÍCH

  • Co jíst, co nejíst, jak jíst a proč.
  • Smysluplná úprava jídelníčku krok za krokem.
  • Účinné výživové nástroje pro obnovení zdraví a regeneraci kůže.
  • Jak se zorientovat ve světě zdravé výživy a najít svou vlastní cestu.
  • Eliminační dieta, kdy ji použít a na co si dát pozor.
  • Tipy pro výživu kojenců a batolat s atopickým ekzémem.
  • Jednoduchý domácí test potravinových alergií.