Při nákupu na víkend na chalupě jsem v Bille náhodou narazila na kukuřičné těstoviny za dobrou cenu, i řekla jsem si, že je vyzkouším. Rychlé jídlo se první večer na chalupě vždycky hodí, protože než se celá rodina vybalí, je už dávno čas na večeři. Těstoviny byly vynikající! Tady máte recept:

 

Potřebujeme

asi 150g kukuřičných těstovin

1 menší žlutou cuketu

čerstvou nať z 1 svazku ředkviček

1 menší červená řepa

panenský olivový olej nebo ghí

sůl, bazalka

 

Jak na to

Těstoviny uvařte v dostatečném množství vody, mírně osolte. Mám ve zvyku přidávat do vody na vaření těstovin také pár kapek oleje, aby se nelepily. Občas těstoviny v hrnci taky promíchejte, zejména než se začnou pořádně vařit. Rozhodně ale není potřeba vařit těstoviny v otevřeném hrnci (při vaření bez pokličky je spotřeba energie vyšší až o 80 % - to je zbytečné plýtvání). Můžete použít i těstoviny z jiné tolerované mouky; výhodou kukuřičných je, že jsou bezlepkové.

Zeleninu omyjte a nakrájejte na kousky preferované velikosti. Ředkvičkovou nať omyjte obzvlášť pečlivě, často na ní bývají zbytky hlíny. Že jste vůbec nevěděli, že se to zelené listí také dá jíst? Já dlouho také ne. Až u nás jednou vařila má kamarádka a kolegyně Marcela Kubová. Její minimalistické kuchyňské vychytávky si prostě zamilujete!

Zeleninu mírně orestujte na olivovém oleji nebo ghí, posolte podle chuti (radši míň, než víc) a pokud snášíte, přidejte sušenou nebo čerstvou bazalku (působí protizánětlivě a pomáhá regulovat hladinu histaminu v těle). Pokud máte rádi zeleninu měkčí, po orestování ji ještě chvilku poduste, ale já ji mám ráda křupavou, akorát na skus.

Příprava je opravdu rychlá, těstoviny se vaří jen pár minut a zelenina je také rychle hotová.

Ráda kombinuji několik výhod na jednou, takže jsem k protizánětlivé řepě přidala při servírování ještě i nasekanou jarní cibulku, která působí proti plísním, a nakrájený čerstvý kozí sýr, který mi na chalupu dovezla maminka. Doufám, že si pochutnáte stejně, jako já!

 

PS.: Pokud je to jen trochu možné, preferujte lokální potraviny. Zelenina na farmářských trzích nebo z freshbedýnek je sice možná o pár korun dražší, kdo ale ochutnal rozdíl, připlatí si rád. Rozdíl v chuti přitom jen kopíruje rozdíl v kvalitě, která je nesrovnatelná. Nakupování na farmářských trzích je navíc úplně jiný zážitek, než nákup v supermarketu. Farmář, který vypěstoval s láskou, prodává s radostí... 

 

 

Zajímají vás možnosti výživy při léčbě atopického ekzému?
Uvažujete o změně jídelníčku, ale nevíte, jak na to?

Všechny informace najdete přehledně na jednom místě v ebooku
Výživa při léčbě atopického ekzému aneb
Jak se projíst ke zdraví ve 4 promyšlených krocích.

TO MĚ ZAJÍMÁ, CHCI VĚDĚT VÍC!