V tomhle článku s vámi chci sdílet své zkušenosti a vychytávky, které mi pomáhaly užít si naplno cestování i v letech, kdy ekzém pokrýval většinu mého těla.

 

 

 

1. Věnuji pečlivou pozornost přípravě. 

Chci, aby mi cestování přinášelo odpočinek, ne další stres. Zásadní věci proto nenechávám náhodě, ale promýšlím je s dostatečným předstihem. 

 

2. Komunikuji dopředu. 

Mnoho hotelů je dnes schopno vyhovět specifickým dietním či ubytovacím požadavkům, pokud se s nimi dopředu domluvíme. Alergie na potraviny jsou dnes už tak rozšířené, že většinu zkušených hoteliérů a kuchařů zvláštními požadavky nijak nepřekvapíte. 

 

3. Vlastní vaření. 

Pokud to jde, snažím se mít svůj jídelníček co nejvíce pod kontrolou i na dovolené. Potraviny na cestu a první dny pobytu si beru s sebou z domova. Pokud cestuji do míst, kde je velká jazyková bariéra, nespoléhám na to, že rukama nohama vysvětlím, co nemůžeme jíst, a rovnou objednávám apartmán s vlastní kuchyňkou.

 

4. Cestuji autem.

Jsem pak mobilní, můžu si například zajet do většího města nakoupit do lépe vybaveného supermarketu. Můžu si také s sebou vzít mnohem více svých vychytávek: Třeba opravdu nepřilnavou pánev, abych mohla dělat bezlepkové placky nebo větráček, abychom se mohli zchladit, kdyby na pokoji nefungovala klimatizace, případně přistýlku. 

 

 

5. Cestovní protiroztočová sada.

Mám hodně silnou alergii na roztoče. Úplně mimo tabulky. Doma mám na všech lůžkách speciální potahy, na cestování používám speciální cestovní protiroztočový spacák a na míru šité napínací potahy, popřípadě nafukovací matraci. Seženete u firmy stopalergii.cz

 

6. Management krize.

Vždycky jsem si s sebou brala základní minimum pomůcek, které mi pomohou překonat případné náhlé zhoršení ekzému. Vždycky se mnou cestovala zinková pasta, sušená maceška na odvar, starší bavlněná plenka a tričko na chladivé obklady při případné celkové reakci. A samozřejmě moje drbátko. :) Když jsem později cestovala s atopickým miminkem, měla jsem s sebou vždy šátek, nebo nosítko, abych mu mohla poskytnout nošením a zároveň mu fixovat ručičky, aby se nemohl drbat. 

 

7. Výběr lokality a typu aktivity.

To například znamená jet k moři mimo sezónu. Chceme se vyhnout horku, protože horko a pocení ekzém zhoršuje. Pokud vím, že mi na kůži nedělá dobře suché a mrazivé počasí, nebudu cestovat zrovna do Norska nebo na Island. Pokud nesnesu vyšší fyzickou zátěž, vyhnu se vysokohorské turistice. Jestliže mám na kůži otevřené rány, vyhnu se vodáckým aktivitám.

 

8. Vhodné ubytování.

Se silnou alergií na srst zvířat, prach a roztoče jsem si vždycky vybírala ubytování s co nejstřídmějším vybavením, bez závěsů, koberců a čalouněného nábytku. Volila jsem nejčastěji apartmány, kam nesmějí hosté vozit domácí zvířata, s vlastní kuchyňkou a sprchou. I při cestování pod stan jsem vybírala lokality, kde jsem věděla, že se budu moct v případě potřeby zchladit studenou sprchou a v rámci možností si i pohodlně uvařit.

 

 

 

V posledních letech se ze všeho nejvíc spoléhám na dva superpomocníky – ječmen a chlorellku

Dokáží toho totiž hodně kompenzovat. Ať už je to únava po delším řízení auta, nedostatek spánku, potraviny nejasného původu, zákeřné hmyzí štípnutí, spálení od sluníčka nebo špatně odhadnutá náročnost výletní trasy. Prostě si zvýším svou pravidelnou dávku zelenáče a vím, že mé tělo se s přehledem vypořádá i s méně ideálními podmínkami, které cestování někdy přináší.

Zelenáč mi na všech cestách poskytne nutriční jistotu a ochrání křehkou střevní rovnováhu, která cestováním někdy dostává pořádně na frak. Ječmen a chlorella mi slouží i jako univerzální cestovní lékárnička. Nesmí chybět na žádný výlet, do batohu i do kufru si je balím vždy jako první.

Ostatně i díky tomu, že mám už několik let zelenáč ve svém jídelníčku každý den, můžu dnes cestovat bez ekzému a bez omezení, která ekzém přinášel. :)

 

 

Cestování s přidanou hodnotou

Tak například cestování k moři může být pro atopika velice prospěšné! Pokud ale jedeme jednou za rok na pár dní k moři, je to jen takové plácnutí do vody...

Co kdybyste se ale u toho moře naučili všechno, co potřebujete znát, aby léčení mohlo pokračovat i doma? :)

Začala jsem pro vás pořádat týdenní pobyty u moře s programem zaměřeným na léčení atopického ekzém, všechny podrobnosti najdete TADY

 

Tak co, pojedete se mnou k moři?